
1. Ukoliko osetite potrebu, nemojte se ustručavati da šiške perete svakog dana ili prema potrebi. Ako vam je kosa baš suva, to možete činiti šamponom za bebe. Kad ih operete, takođe možete staviti regenerator i držati minut ili nekoliko. Ukoliko vam je kosa sklona slepljivanju, onda preskočite ovaj korak. Ali, ako vam je kosa suva - regenerator je itekako važan - šiške će biti poslušnije pri feniranju, otpornije na oštećenja i izgledaće sjajnije.
2. Potreban vam je fen i odgovarajuća četka - mala okrugla ili ravna četka (sa ravnom ćete dobiti nešto manje volumena). Šiške prvo prosušite fenom u različitim pravcim (odozdo, odozgo, sa strane) - finalni oblik koji želite da postignete počinje da se dobija tek kada je kosa 70% suva. Pošto ste prosušili kosu, počnite sa oblikovanjem i vucite četku prema dole. Fen ne mora da bude uključen na najjače, naročito ne na početku.
3. Obratite pažnju na to da četku prislonite što je bliže moguće koži glave - često se dešava da žene suše samo donju polovinu šiški a pri korenu ostanu neisfenirane što dosta kvari opšti utisak, naročito u slučaju talasaste i kovrdžave kose. Što je manja četka to ćete lakše moći da priđete korenu kose.
4. Šiške moraju biti potpuno suve. Ako ostanu delimično mokre (čak i vrlo malo) - posle feniranja će izgubiti oblik i uviti se onako kako ne želite. Može vam se učiniti da su šiške potpuno suve a da to zapravo nisu - jer su vrele na dodir zbog vrelog vazduha iz fena. Sačekajte da se ohlade (ili prođite hladnim vazduhom iz fena) i tek onda proverite da li su suve. Česta greška je da ljudi šiške feniraju samo odozgo a da sa donje strane ostanu pomalo mokre - što je sasvim dovoljno da se uništi frizura i izgubi oblik već za desetak minuta. Zato je važno da ih prvo prosušite iz svih uglova, dakle duvajte fenom i sa donje strane.
5. Ukoliko vam je kosa sklona kovrdžanju, posle feniranja pređite šiške i peglom za kosu što će značajno uticati da budu ravne, lepe i sjajne a i oblik će se značajno duže zadržati. Rastresite ih pristima i stavite malo laka za kosu.
6. Šiške rastu relativno brzo što znači da možete malo više da ih maltretirate fenom i peglom nego ostatak kose (ali, naravno, bez preterivanja :). Kada osetite da se teže feniraju i da se taj oblik ne zadržava, stavite ciljano na njih neko sredstvo za rekonstrukciju. Umesto laka, za krajnje fiksiranje možete koristiti mlaz hladnog vazduha iz fena (cool shot opcija) što je naročito korisno ako imate onaj ružni suvišni volumen. Češće pranje i feniranje šiški je odličan način da osvežite frizuru i da izgledate urednije onda kad nemate vremena da operete celu kosu.
7. Isprobajte različite načine feniranja i stilizovanja (sa i bez regeneratora, sa ili bez pegle itd). Prethodni saveti su prvenstveno namenjeni osobama sa oštećenom ili kovrdžavom kosom, da biste pronašli varijaciju koja vama odgovara potrebno je i malo eksperimentisanja.