Pripremite kosu za proleće


Proleće uskoro dolazi i zvanično kalendarski, a tokom zimskog perioda kosa se uglavnom prilično isuši. Još ako na to dodamo feniranje i peglanje za sve žurke i proslave tokom zime, onda prolećno izdanje vaše kose možda i nije naročito sjajno. Da bi vam kosa bila lepša potrebno je da uložite i izvestan trud i da budete strpljivi. Evo naših predloga kako da oporavite kosu za proleće:


- Da bi vam kosa bila zdravija i lepša za proleće i period koji dolazi, pokušajte da proredite pranje kose. Znamo da ne izgleda naročito lepo ali dosta pomaže oporavku kose koja je suva i oštećena. Za one sa jako suvom kosom, ovo je odličan savet. Pokušajte da proredite šamponiranje i da izdržite 5-7 (ili više) dana bez pranja kose. Nemojte je dodirivari rukama i pravite pletenice kako biste lakše izdržali.
 
- Počnite da koristite neki od suplemenata (dodataka ishrani). Postoje različiti dodaci ishrani koji potpomažu oporavak organizma pa i kose. Ovo je dobar period da počnete sa uzimanjem nekih od njih tako da vam do leta kosa bude zdravija.
 
- Radite dubinske tretmane - prespavajte sa kokosovim uljem povremeno ili stavite masku za kosu koju inače koristite da odstoji 2-3 sata (preko toga stavite plastičnu kapicu ili običnu kesu).
 
- Svedite upotrebu fena na minimum ili ga izbacite potpuno. Zadajte sebi neki 'challenge' - npr. mesec dana bez feniranja kose. Ako mislite da vam kosa nije lepa kad nije isfenirana, onda pravite pletenice ili riblju kost (više o tome u ovom tekstu - "Frizure koje štite kosu tzv. protective hairstyles").

- Volite svoju kosu onakvu kakva jeste i ne maltretirajte je mnogo! :)
 
 

Šta kada kosa raste samo do određene dužine?

 
Mnogi ljudi se žale da im kosa raste samo do određene dužine a posle toga ne. Ovo može biti frustrirajuće ali potrebno je da razmislite zašto je to tako. Najčešći uzrok je lomljenje kose. Ovo ne znači da kosa ne raste - ali se zapravo brže kida i lomi nego što raste tako da ste uvek na sličnoj dužini. Zašto se kosa lomi? Zbog preteranog feniranja, farbanja, peglanja, zbog stavljanja ekstenzija ili korišćenja gumica koje kidaju kosu, kao i zbog grubog češljanja i četkanja. Važan faktor je i izlaganje UV zracima bez zaštite. Ako su ovo uzroci zašto vam je kosa uvek na istoj dužini onda treba da primenite sledeće rešenje: počnite da koristite jače maske za rekonstrukciju kao i tretmane koji se na kosu stavljaju pre pranja (možete kupiti gotove ili jednostavno koristiti neko ulje kao što su kokosovo, maslinovo itd). Ako kosu puno izlažete suncu potrebno je da koristite sprej sa UV zaštitom. 
 
Peglanje kose svedite na minimum i naročito izbegavajte da po xy puta provlačite peglu preko istog pramena kose. Isto važi i za feniranje, nemojte dugo "pržiti" kosu na jednom mestu i fenirajte se samo kada baš morate. Preporučljivo je da tada koristite neki od proizvoda koji štite kosu od toplote.
 
Kada koristite kvalitetnije maske i regeneratore kosa će se vrlo malo petljati i češljanje će biti lakše tako da neće biti potrebe da budete grubi prema kosi. Nikada nemojte nasilno vući četku kroz zamršenu kosu i izbegavajte firzere koji rade takve stvari. Postoje i dečiji sprejevi za raščešljavanje, koštaju oko 200 dinara. Mada, kao što smo rekli, ove probleme ćete najefikasnije eliminisati kroz korišćenje negujućih tretmana i maski za kosu.
 
Drugi razlog zbog koga kosa raste samo do određene dužine može biti neadekvatna ishrana. Nedostatak feritina (gvođža koje omogućava stvaranje proteina kose) može biti jedan od uzroka. Kosa je sastavljena od proteina i, ako ih ne unosite dovoljno, to se može odraziti na njen rast. Povećajte unos mesa a ne bi bilo loše da proverite krvnu sliku i da se konsultujete sa doktorom da li treba da koristite neke od dodataka ishrani sa gvođžem. Vitamin B12 i cink takođe utiču na kvalitet i teksturu kose.



 

Par novih stvarčica od Philip Kingsley



Svako vreme nosi nove opsesije a očito moja sledeća opsesija zove se Philip Kingsley :D Pisala sam već o Philips Kingsley Elasticizer-u (klik ovde za tekst) i o tome koliko mi se dopao. Sada sam napokon naručila veće pakovanje  (ovu teglicu od 150ml) i uz to na akciji na sajtu dobila mini-pakovanje od 40ml. Kosa mi izgleda puno zdravije i lepše kad koristim Elasticizer i mislim da je vrlo praktičan proizvod. Interesantno je da se u kutiji sa teglicom dobija i plastična kapa i u uputstvu piše da se kapica stavi na glavu 10-20 minuta onda kada nanesete Elasticizer. O samom tretmanu kaže - "Intenzivni, superhidrantni tretman pre pranja kose za sve tipove kose. Daje elastičnost, bujnost i sjaj." Sviđa mi se i što ističu značaj zaštite kose od UV zraka što je uglavnom zanemareno od strane proizvodača kozmetike za negu kose a itekako utiče na oštećenja.


Na kutiji je ispisana njihova podela proizvoda prema tipovima kose - "fine, medium, coarse i African-Caribbean". S obzirom na to koliko je moja kosa suva i sklona oštećenjima, za probu sam uzela Moisture Extreme Conditioner na kome piše da je namenjen "ekstremno poroznoj kosi, sitnim loknama i svim tipovima etničke, teksturisane kose".  Treći proizvod koji sam kupila je Exfoliating Scalp mask - sadrži aloe veru, vrši piling i umanjuje perutanje kože glave. U početku se koristi jednom nedeljno a potom po potrebi. Jedno pakovanje od 20ml me je koštalo 6 evra (što i nije baš jeftino). Može da se koristi zajedno sa Elasticizer-om. Imaju i puno drugih interesantnih proizvoda, volela bih još da probam njihove Minimizer, tonik za kosu i Daily Damage Defense sprej. Imaju veća i manja pakovanja što je jako zgodno za probu. Kad isprobam ovo što sam kupila, pišem utiske. Kosa mi je trenutno u prilično lošem stanju jer sam u poslednjih par meseci išla kod frizera puno češće nego obično.

Tajne lepe kose - Monica Bellucci



Monika Beluči je simbol italijanske lepote. Po njenom mišljenu, sa godinama nije izgubila nego je još više dobijala što se tiče lepote i izgleda. Ne drži nijednu posebnu dijetu, voli plivanje i jogu. Obožava crveni karmin i duge opuštajuće kupke za telo. A kako neguje kosu?
 
Monika ima raskošnu, gustu kosu i nosi frizure koju su uglavnom klasične. Ne voli dramatične promene boje kose i farbanje, trudi se da izgleda prirodno. Monika (47) i dalje nosi dugu ravnu kosu (obično je pravilo da je žene sa godinama skraćuju i posvetljuju).
 
Koristi šampon razblažen u vodi kako joj kosa ne bi bila previše isušena i veruje da je upotreba koncentrisanih šampona štetna. Kosu pere dva puta nedeljno.
 
Na koren kose stavlja maslinovo ulje i povremeno ga koristi za dubinsku negu. Hladno ceđeno maslinovo ulje, bogato vitaminima A i E takođe koristi i u svakodnevnoj ishrani. Smatra da važna zdrava i balansirana ishrana ali da ne treba biti preterano strog prema sebi.
 
 Izbegava feniranje tako da frizuru pravi samo onda kada učestvuje u javnim događajima i snimanjima, ostalim danima pokušava da joj da oduška.

Evo nekih od njenih izdanja:



 

 


 

Batiste Blush Dry Shampoo - recenzija


 
Veliki sam pobornik stava da kosu povremeno treba "odmoriti" i to je jedan od razloga zašto obožavam šampone za suvo pranje kose. Nažalost Krka je prestala da proizvodi svoj šampon ovog tipa ali se zato u DM-u pojavilo nekoliko brendova a među njima i Batiste o kome ima dosta recenzija na Internetu i jedan je od poznatjih šampona za suvo pranje. Ima ga u apotekama a u DM-u su pored ovog dostupni šampon nemačke proizvodnje u plavoj bočici, zatim Balea i Syoss.
 
Ovi šamponi su praktični onda kada objektivno nemate vremena da operete kosu ali takođe su pogodni za produžavanje trajnosti frizure. Ja npr. odem kod frizerke koja me isfenira na ravno; četvrtog dana posle feniranja naprskam ovaj šampon i na taj način produžim trajnost te frizure za još dva - tri dana. Poenta ovoga nije (samo) ušteda vremena i novca već i činjenica da se kosa se ne izlaže dodatnog maltretiranju. A svako pranje kose i svako feniranje jeste maltretiranje.  
 
 
Batiste Blush je po meni dobar šampon za suvo pranje i definitivno služi svrsi. Ima nežan puderast miris (kao što mu ime kaže "Blush") koji mi se naročito ne dopada ali mi takođe i ne smeta. Pre upotrebe treba dobro protresti bocu i onda naprskati u koren kose sa razdaljine od 30 cm.
 
Ima beličastog traga ali čini mi se manje nego kod drugih šampona za suvo pranje. Višak se klasično ukloni četkom ili blago navlaženim peškirom (u slučaju da ste baš preterali).
 
Ima više različitih Batiste šampona sa različitim mirisima i u budućnosti planiram da probam i ostale ali mogu da kažem da sam ovim potpuno zadovoljna. Kao što sam rekla, praktična stvar iz više razloga a naročito bi na ovaj proizvod mogle da obrate pažnju osobe koje ima suvu i oštećenu kosu. 


Moje alatke :)

 
Ovo je tekst koji sam dugo želela da napišem a tiče se stvari koje koristim za feniranje i negovanje kose.
 
Krećemo najpre od fena koji najduže i najćešće koristim. Ovaj fen imam skoro 10 godina :D i koštao je oko 15 evra. Po izgledu možda nije naročito reprezentativan i "fancy", zapravo radi se o klasičnom Philipsovom fenu za porodičnu i kućnu upotrebu od 1400W. Zašto volim ovaj fen? Po meni pruža optimalno sušenje i nije agresivan za kosu baš iz razloga zato što nije mnogo jak. Lagan je za manipulaciju i za prebacivanje iz ruke u ruku i, naravno, možda najvažniji razlog zašto je meni ovaj fen dobar je - navika. Ima dva nivoa jačine i usmerivač vazduha koji nije previše uzak. Kada hoću da mi kosa bude kovrdžava skidam usmerivač i kosu sušim sa veće razdaljine. Sve u svemu - prosečan, klasičan fen. 

 
 
Sve ono što prethodni Philipsov fen nije, profesionalni Gamma Piu jeste :D Kupljen je pre četiri godine na Sajmu kozmetike u Beogradu, i promotivna sajamska cena bila je oko 50 evra. Italijanske je proizvodnje a oznaka je Cosmo W2000. Radi se o fenu za profesionalnu upotrebu. Ima najuži usmerivač vazduha za koji znam. Po svim ovim opisima sad verovatno očekujete da napišem kako sa ovim fenom postižem perfektno feniranje..? :) Odgovor je ipak - ne. Meni je ovaj fen nezgodan za manipulaciju i težak (moje kućno feniranje traje bar sat vremena). Vrlo je jak, najbolji deo su mu opcije za podešavanje toplote i jačine kojom fen izbacuje vazduh, ima i "cool shot" opciju za fiksiranje frizure hladnim vazduhom koja je po meni odlična. Šaren je i fancy, idealan za ravne frizure i ispravljanje kose. Kupila sam ga jer sam ga videla kod jedne frizerke koja me je isfenirala na perfektno ravno. Ipak, mislim da je bolji za frizerske salone nego za kućnu upotrebu. Nekako, ja se sa ovim fenom nisam (s)našla.
 

 
 
Ovo je pegla za kosu koju trenutno koristim, Philips SalonStraight Active Ion. Koštala je oko 4000 dinara i kupila sam je u žurbi bez da zagledam njene karakteristike (dopalo mi se što ja šarena ;). Zato u neko dogledno vreme planiram da kupim bolju peglu. Glavna mana je što nema regulaciju temperature. Ne znam kako nisam videla to kad sam je kupovala. Uglavnom, smatram da je ovo najvažnija opcija na koju treba da obratite pažnju prilikom kupovine pegle. Ako imate kosu koja je suva i sklona oštećenjima onda je stvarno važno da koristite minimalnu temperaturu onoliko koliko možete. Kada se ovakva pegla pregreje zaista ju je teško kontrolisati.
 
 
 
 
U sredini sledeće slike je pegla koju sam najduže koristila, Philips SalonStraight koju sam platila 7200 dinara u Merkatoru u Beogradu pre dobrih 9 godina ;p Ovu peglu čuvam kao eksponat :)). Pri kraju njenog životnog veka se stalno kvarila i posle nekih kućnih prepravki mog oca (vidi selotejp na kablu na slici dole ;p me čak i udarila struja (prošla kroz celu desnu ruku - grozan, grozan osećaj..). Ako zanemarimo taj tužan kraj :) - ovo je odlična pegla, puno bolja od one koju sad imam. Kvalitetnije je izrade, ima regulaciju temperature koja se lako menja, lampicu koja svetli kad je pegla uključena i ima takođe i blago zujanje dok radi tako da se uvek lako setite da treba da je isključite (meni se više puta dešavalo da novu peglu ostavim uključeno).
 
Pored pegle tu su obična metalna kineska četka iz Lilly-ja za feniranje na ravno (košta oko 300 dinara) i četka od veprove dlake koju sam kupila na Sajmu kozmetike u Beogradu (oko 15-20 evra). Priznajem da prvu više i češće koristim :) Četka koju ubedljivo najviše koristim (nema je na slici) je drvena četka od prirodne dlake koju je moja majka kupila na drugoj godini fakulteta (pre 30 god!) što dovoljno govori o razlici u kvalitetu proizvodnje nekada i sada.
 
 
 
Kolekcija se nastavlja, ima dakle još :)) Pošto se duže vreme interesujem za alternativne načine ispravljanja koji ne uključuju peglu (vidi tekst:http://negakose.blogspot.com/2012/04/kako-ispraviti-kosu-bez-upotrebe-pegle.html ) imam čak i haubu. Posle keratinskog tretmana je nisam koristila jer mi nije bila baš potrebna. Kupljena je u Herba Marketu u Nišu, cena je bila 150 evra. Fantastična stvar za one koji žele da imaju zdraviju kosu jer toplota ne bije direktno o dlaku kao kod fena. Marka je Ceriotti Egg.
 
 
 


Ovo je peglica Babyliss koju sam kupila u Sloveniji. Reč je o mini proizvodu. Nije naročito praktična ni kvalitetne izrade, gotovo da je i ne koristim. Kupila sam je u nameri da je nosim u torbi i u emergency situacijama njom ispravljam šiške.


 
Toliko od mene za ovaj put. Obećala sam vam recenziju kućnog keratinskog tretmana Ultra Keratin Touch, naručila sam ga i stigao mi je odavno ali verovali ili ne, nikako da stignem da odvojim vreme da ovaj tretman i uradim. Pozdrav svima do sledećeg čitanja :)