
Pre nekoliko godina u Srbiji se, baš kao i mnoge druge stvari, sa zakašnjenjem pojavilo trajno ispravljanje kose (ponegde se koristi i izraz "trajno peglanje kose"). U početku, zvučalo je kao čudotvorna procedura za sve nas koji smo očajnički želeli da svoje kovrdže zamenimo ravnim, urednim frizurama. Mnogi su počeli da se raspituju o ovom do sada ne tako poznatom tretmanu, a oni hrabriji i nestrpljiviji su i probali. Par godina posle, situacija na tržištu se stabilizovala, na ispravljanje se ne gleda kao na nešto posebno "čudotvorno" jer su iskustva različita i varijacije u rezultatima velike.
Ovaj tekst napisan je u skladu sa idejom da ne treba da budemo glupi potrošači i da treba da imamo što više informacija pre nego što sednemo na frizersku stolicu i prepustimo se (na milost i nemilost? ;) u ruke osobi čiji rad bi mogao da uništi kosu koju smo bukvalno godinama puštali, negovali i čuvali. Trajno ispravljanje ipak nije nuklearna fizika (što objašnjava činjenica da se radi u salonu u vašem kraju iliti maltene "na svakom ćošku") i ono bazično objašnjenje (koje ćemo izneti u daljem tekstu) je na nivou hemije za sedmi razred osnovne škole. U Americi je ova procedura veoma raširena u poslednjih 30-tak godina, naročito među Afro-Amerikancima koji ovaj tretman često obavljaju kod kuće.
Šta je to trajno ispravljanje?
To je proces u kome se preparat za ispravljanje nanosi na celu kosu i ostaje na njoj izvestan vremenski period u toku kog dolazi do namernog i kontrolisanog oštećenja proteinske strukture. Kao posledica ovog procesa menja se tekstura kose (iz kovrdžave u ravnu). Kosa može biti značajno oslabljena ukoliko je količina preparata prevelika ili ako predugo ostaje na kosi što dovodi do toga da ona postane osetljiva, suva, lomljiva a u pojedinim slučajevima može doći do opadanja pa i do alopecije.
Kada preparat deluje do željenog stepena, potrebno ga je isprati. Nezavisno od vrste formule, ispravljači su uvek alkalni tako da je neophodna neutralizacija odgovarajućim šamponom. Blagovremena primena regeneratora je takođe vrlo važna da bi se nadoknadila prirodna ulja.
Koji brendovi su prisutni u Srbiji?
U različitim salonima možete naići na različite brendove. Među popularnijima su: Goldwell Straight'n'Shine, španski brend Lakme, Redken Vertical, Dikson Stan relaxer, Revlon i L'oreal. Na slici je Diksonov ispravljač (preparat za ispravljanje + neutralizator) koji košta oko 1500 dinara i može se, recimo, kupiti na Sajmu kozmetike.

Veliki broj profesionalnih linija sadrži proizvode za trajno ispravljanje i, ukoliko vas to interesuje, možete vrlo lako doći do ovih proizvoda u radnjama koje se bave prodajom frizerske opreme. ili na nekom od sajmova kozmetike. Tu je i opcija poručivanja sa interneta (ključna reč po kojoj vršite pretraživanje je "relaxer").
Objašnjenja procesa na domaćim sajtovima su naravno prilično škrta, na mnogim mestima čak piše da će vam kosa ojačati i da postupak ne dovodi do "hemijskog oštećenja", a to, rečeno na blag način ;) nije baš u skladu sa istinom.
Na mnogim sajtovima se ograđuju pa ne obećavaju potpuno pravu kosu, već samo 'skraćeno vreme feniranja'.
Cene ispravljanja u salonu se u proseku kreću od 50 do 100 evra u zavisnosti od dužine i gustine kose. Kosa naravno nastavlja da raste kovrdžava iz korena, te proces zahteva periodično ponavljanje (svakih 6 nedelja).
Još malo hemije (nije tako strašno kao što izleda ;)Oblik kose delimično je određen hemijskim vezama, zvanim 'disulfidne veze' , koje drže fibrile proteina zajedno. S obzirom da su disulfidne veze veoma jake, potrebna je snažna hemijska reakcija koja je u stanju da ih raskine kako bi kosa bila ispravljena. Ova reakcija zahteva veoma visoku pH vrednost. Visina pH vrednosti predstavlja meru toga koliko je određena supstanca kisela ili bazna, i kreće se u rasponu od 1 do 14. Supstance sa niskom pH vrednošću (1 do 3) su veoma kisele i mogu oštetiti kosu i kožu. Supstance sa veoma visokom pH vrednošu (10 do 14) takođe mogu biti vrlo štetne.
Sredstva za trajno ispravljanje imaju visoku pH vrednostDa bi mogli da funkcionišu, proizvodi za trajno ispravljanje moraju imati visoku pH vrednost (iznad 11). Tradicionalno, sredstva za trajno ispravljanje sadržala su hemikaliju zvanu natrijum hidroksid (u narodu poznatiji kao ‘soda’, koristi se za pravljenje sapuna) da bi imale tako visok pH. Tokom vremena, hemičari su otkrili slične hemikalije kao sto je kalcijum hidroksid, litijum hidroksid, amonijum tioglikolat i guanidin karbonat koji u suštini rade potpuno istu stvar. Proizvodi bazirani na ovim hemikalijama ne sadrže ‘sodu’ jer ne sadrže natrijum hidroksid. Ali još uvek izlažu vašu kosu i skalp veoma visokoj pH vrednosti.
Jedan mali 'case study': PhytorelaxerEvo kako izgleda jedan od proizvoda za trajno ispravljanje koji se prodaje na američkom tržištu i može se poručiti sa sajta Amazon.com. Košta 60 dolara. Detaljnije o proizvodu možete videti
ovde.

Phytorelaxer spada u grupu navodno blažih ispravljača, on je no-lye tj. ne sadrži sodu. U osnovi ima guanidin karbonat i pH vrednost između 11 i 12. Evo šta na zvaničnom sajtu kažu o ovom proizvodu:
“Phytorelaxer je efektivan ali drugačiji zato što trajno ispravlja kosu bez hemikalija ili iritacija koje su obično povezane sa hemijskim ispravljačima. Aktivni sastojak u kremi za ispravljanje je kompleks ekstrakata soje i jaja. Ovi sastojci su iz 100% prirodnih izvora i hipoalergeni. ”Ovo je gotovo školski primer načina na koji proizvođači kozmetike «skrivaju tragove» i navode potrošača na donošenje pogrešnih zaključaka. Najpre, pH vrednost ovog proizvoda je jako visoka, gotovo visoka kao kod ispravljača sa sodom, tako da svakako koristi potencijalno opasne hemikalije. Drugo, krema za ispravljanje može sadržati prirodne sastojke, ali jaje i soja definitivno nisu ono čini da ovaj proizvod deluje (vrlo slična je ona priča o «minivalu voćnim kiselinama». Kiselina je kiselina, pa bila voćna ili ne).
Sve ovo naravno ne znači da je proizvod loš – on će svakako izmeniti strukturu proteinskih lanaca u kosi – samo dajemo malu napomenu da se mnoge stvari u šarenim brošuricama ili na sajtovima ne nazivaju pravim imenima.
ZaključakTrajno ispravljanje nije magičan postupak i ima vrlo logično i racionalno objašnjenje. S obzirom na pH vrednost ispravljača (koja je, ponavljamo, neophodna da bi se izmenila tekstura kose) postupak gotovo uvek dovodi do hemijskog oštećivanja kose.
Ukoliko odlučite da trajno ispravite kosu bolje je da, makar za početak, to uradite kod osobe koja je za to stručna. Međutim, veliki broj frizera ima preparat i teoretsko uputstvo kako se koristi ali ne i dovoljno prakse tako da izbegavajte salone koji nemaju dovoljno iskustva. Važno je da osoba koja ispravlja kosu bude pažljiva kako bi prošli sa što manje oštećenja.
Dobra ideja je da recimo, ispravite samo šiške - tako ćete bez prevelikih posledica videti kako vaša kosa reaguje na tretman.
Trajno ispravljenu kosu važno je negovati sa posebnom pažnjom.
Bez obzira da li ocenite da sve ovo nije vredno truda i da je ok živeti sa kovrdžavom kosom, ili da rešite da se upustite u avanturu - želimo vam puno sreće! :)